Článok v časopise skupiny ABB na Slovensku SPEKTRUM 1/13

 

Firma Kopún a spol., s.r.o., so sídlom v Hôrke nad Váhom má za sebou dlhoročné pôsobenie v elektroinštalačnom odvetví a obchodnej činnosti.

Všetci pracovníci, ktorí sa podieľajú na vývoji, výrobe a predaji, sa spoločne usilujú o maximálnu spokojnosť zákazníkov.

Tri firemné predajne – v Novom Meste nad Váhom, Trnave a Hôrke nad Váhom – sú pripravené uspokojiť potreby montážnych firiem aj súkromníkov.

V súčasnosti ponúkaný sortiment obsahuje širokú paletu elektroinštalačného materiálu pre byty, rodinné domy a priemysel v tej najlepšej kvalite.

 

Zakladateľ firmy Vladimír Kopún, vyučený elektromontér rozvodných zariadení, akoby čakal na možnosť samostatne podnikať, lebo sa chytil príležitosti od samého počiatku. Už v máji 1990 začal s montážami elektroinštalácií, čo neskôr rozšíril o výrobu rozvádzačov. Hneď v prvom období mala firma šťastie na niekoľko väčších zákaziek s renomovanými firmami (Henkel, Coca Cola, Werner Consult), kde sa stretli jednak s novými materiálmi, jednak získali prax s modernými technológiami. Potom akosi prirodzene sa k tomu pridružil maloobchodný a neskôr veľkoobchodný predaj elektroinštalačného materiálu. Pán Kopún do firmy postupom rokov investoval a rozširoval aj počet pracovných príležitostí, čo je takisto pomoc pre zamestnanosť v obci aj regióne – dnes vo firme pracuje okolo 45 ľudí.

 

Produkty pre nízke napätie od spoločnosti ABB boli v portfóliu predajní Kopún a spol. prakticky od začiatku a stále sú neprehliadnuteľné. Vlani sa rozbehla spolupráca aj v ďalšej oblasti – ABB dodáva pre firmu rozvádzačové skrine, do ktorých sa montujú prístroje.

Kopún a spol. vyrába na zákazku všetky druhy rozvádzačov – od bytových až po tie najzložitejšie priemyselné, riadené počítačmi.

Pri našej návšteve v montážnej dielni v Hôrke nad Váhom, kde pracujú na objednávkach trvalo traja strojní zámočníci a dvaja elektrikári, nám Vladimír Kopún odpovedal aj na ďalšie otázky:

 

Ako došlo k spolupráci s ABB?

Najprv sme začali s vypínačmi, teda so sortimentom pre bytovú výstavbu a domácnosti. Tie máme v našich predajniach už roky. A skrine ABB pre rozvádzače odoberáme len krátko, ponúkol ich vlani pán Silla z ABB...

Zatiaľ v obchodných dodávkach funguje istá zotrvačnosť, ktorú nemožno ovplyvniť, ale predpokladám, že po skriniach by sme sa s ABB mohli dohodnúť aj na ďalšej výbave pre rozvádzače – svorky a podobne. Žiaľ, kľúčovým diktátom dnešného trhu je cena – na nej stojí a padá každý obchod.

 

Je ABB schopná konkurovať v cenách?

V niektorých produktoch je to veľmi dobré! A to dnes situáciu na trhu sťažujú lacné ázijské výrobky... Osobne ich nemám rád, pretože sa môže stať, že zlyhá nejaká výrobná séria a môže dôjsť k havárii či úrazu.

 

Takže v kvalite ste s ABB spokojný?

ABB má veľmi kvalitné výrobky, je to skutočne značka s garanciou kvality. Ja mám akurát problém konkurovať potom výslednou cenou tak, aby som skĺbil kvalitu s bezpečnosťou. Niektoré firmy totiž predávajú za ceny nižšie ako nákup materiálu...

Hotoví kúzelníci!

 

A vy sa staráte o to, aby ste si kredit firmy – aj z hľadiska bezpečnosti – udržali?

Pravdaže, záleží mi na dobrom mene firmy. Všetkých starších montérov mám špičkových a tí vedú ku kvalite i mladších. Teda tých, ktorí sú ešte ochotní túto prácu robiť, lebo mnohí radšej idú robiť niečo iné – hoci sú vyučení v elektroodbore... Vlastne „zaučení“, pretože vyučení sú teoreticky, ale prakticky je to skoro nula! V školstve je katastrofa...

 

Už sa nepraxuje ako voľakedy?

Teraz je prax iba symbolická. Za mojich čias sme chodili týždeň do školy a týždeň praxovali. Učňovské strediská neboli a ja som na praxi vystriedal všetky montérske partie v Novom Meste – od každej som niečo pochytil, odkukal dobré veci, všetko na stavbách a v teréne! Na konci školského roka som mal tri mesiace praxe, plus mesiac cez prázdniny.

 

Podľa Vladimíra Kopúna dnes na domácom trhu rozhodujú známosti a cena, kvalita je až na druhom mieste. Napriek tomu sa s firmou snaží byť konkurencieschopný v cene, ale aj udržať svoju vysokú kvalitu. „Nepôjdem predsa sám proti sebe – aby som spravil nejaký nepodarok,“ hovorí pán Kopún.

 

Spektrum1-2013.pdf (1,4 MB)